AKTUALNOŚCI

WSPÓLNY WYJAZD

14 października dzieci były na fantastycznej wycieczce w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach, którą odkryto w 1966 roku no i oczywiście rezerwat przyrody. Jaskinia ma unikalny klimat, cały rok jest tam około 6 stopni Celsjusza. Oczywiście przed wyjazdem wychowankowie zaopatrzyli się w ciepłe kurtki, czapki a nawet rękawice. Tak przygotowani mogli z uwagą słuchać ciekawych opowieści przewodnika i podziwiać te niesamowite widoki. Niektórzy liczyli na spotkanie z nietoperzami, ale schowały się i to skutecznie, może innym razem …

To jeszcze nie koniec atrakcji, dzieci zwiedziły również Twierdzę Kłodzką, był spacer podziemnymi labiryntami, a jeden nawet wszyscy pokonali „na kolanach”. Na zakończenie zwiedzania był wystrzał z armaty, to też było niecodzienne przeżycie.

W drodze powrotnej wychowankowie mieli postój, aby napełnić brzuszki smakołykami i pełni wrażeń wrócili do domu.

KINO HELIOS

Weekend to odpowiedni czas na oglądanie filmów. Dzięki uprzejmości dyrektora kina Helios dzieci mogły oglądać filmowe nowości i miło spędzić wolny czas. Tym razem kilkoro dzieci było na filmie „Ron Usterka”. Film bardzo ciekawy mówiący o przyjaźni. Problem bardzo ważny i aktualny dla dzieci i młodzieży. Były momenty wzruszeń.

WYCIECZKA DO P S P

25 września wychowankowie Domu Dziecka w Chmielowicach mieli możliwość zapoznania się z pracą strażaków w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. 

            Dzięki uprzejmości Komendanta i dyżurujących pracowników  dzieci mogły zobaczyć i dotknąć sprzętu z jakim pracuje strażak czy ubioru, w którym wyjeżdża na akcję. Dzieci dowiedziały się również do czego służą poszczególne sprzęty i urządzenia i zobaczyły jak wyposażony jest wóz strażacki, oraz jak przebiega akcja wyjazdowa strażaków. Przeżycia były niesamowite   związane z sytuacją alarmową.

            Nasi wychowankowie uświadomili sobie jak trudna, odpowiedzialna i wymagająca umiejętności jest to praca. Była to nieoceniona lekcja, bo praktyczna.

            Życzymy wszystkim strażakom zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, dużo zdrowia i satysfakcji z każdego dnia.

KINO HELIOS

Dyrektor Domu Dziecka w Chmielowicach pragnie w imieniu własnym  i naszych wychowanków wyrazić swoją wdzięczność za umożliwienie dzieciom korzystania z darmowych zaproszeń do kina. Cieszymy się niezmiernie, że nasza współpraca trwająca od lat jest nadal możliwa.

WAKACJE 2021

Podczas tegorocznych wakacji i wspólnego wyjazdu dzieci wraz z wychowawcami poznawały piękno Parku Narodowego Gór Stołowych. Cudowne widoki, świeże powietrze i obrazki jak z bajki. Codzienne wędrówki i obcowanie z przyrodą to było to, na co tak długo czekali.Wejście i spacer po „Błędnych Skałach” czy na  „Szczeliniec Wielki ” to niesamowite przeżycia. To co stworzyła przyroda zachwyca każdego.

Oprócz podziwiania piękna przyrody poznali także część historii tego miejsca. Zwiedzili  Kompleks „Włodarz”- najbardziej znaną sztolnię będącą częścią ogromnego projektu budowlano – górniczego „Riese – olbrzym”. Projekcja filmu w podziemnym kinie, pływanie łodziami po zalanej części sztolni, to tylko niektóre z wielu znajdujących się tam atrakcji.  Po tych niesamowitych przeżyciach wszyscy odwiedzili Muzeum Techniki Militarnej „Riese – Molke” w Ludwikowicach. Chłopcy mogli obejrzeć z bardzo bliska sprzęt wojskowy i pobawić się w operatora działa.

Oczywiście były też codzienne spacery po Parku Zdrojowym w Kudowie – Zdrój, lecznicze właściwości wody sprawdzali tylko nieliczni. Ciekawym przeżyciem było zwiedzanie zabytku sakralnego „Kaplicy Czaszek” w Czermnej (to zbiorowy grobowiec). Nawet najmłodsi byli zainteresowani opowieścią przewodnika. Atrakcje i rozrywki były każdego dnia pobytu. Do dyspozycji dzieci miały plac zabaw i boisko do gry w piłkę nożną. Wieczorami był grill, tańce i  zabawy przy muzyce oraz gry planszowe. Wychowawcy urozmaicali wieczory tworząc kino plenerowe, gdzie wszyscy do późnych godzin nocnych oglądali filmy, dla dzieci było to coś nowego i niesamowitego.

Poza tym młodsze dzieci korzystały jeszcze z wyjazdów kolonijnych do Zakopanego, Ustronia i Szczyrku.

Na pewno wszyscy będą mile wspominać tegoroczne wakacje.

DZIEŃ DZIECKA

27 maja 2021r. nasze dzieci odwiedziły opolskie ZOO. Pogoda dopisywała, więc radość z wycieczki była ogromna. Dzieci szczególnie wypatrywały lwa, który był w trakcie popołudniowej drzemki, podziwiali tygrysy, wesołe małpy a najbardziej zainteresowały ich pająki.

Młodsze dzieci bawiły się na placu zabaw co również było dla nich wielką radością.

PIERWSZE GRILLOWANIE

Dnia 25 kwietnia 2021 r. wychowankowie wraz z wychowawcą zorganizowali odpoczynek na świeżym powietrzu. Chłopcy rozpalili grilla i w ten sposób otwarli tegoroczny sezon. Dzieci wspólnie przygotowywały kiełbaski do pieczenia, ale dziewczynki piekły zarówno kiełbaski jak i chleb.

W atmosferze ogólnej radości wszyscy fajnie spędzili niedzielne popołudnie, choć aura nie do końca sprzyjała zabawom, bo wiał zimny wiatr, ale też świeciło słonko i można było w zaciszu także posiedzieć i poczytać książki.

POŻEGNANIE WYCHOWANKA

Nadeszła pora rozstania – usamodzielnienie się naszego długoletniego wychowanka. Było to trudne zarówno dla wychowanków placówki jak i wychowawców. To tutaj dorastał, przeżywał ważne w swoim życiu wydarzenia. Zawsze był uśmiechnięty i pomocny. Dobry kolega i wzorowy wychowanek.

Życzymy jemu powodzenia w drodze do samodzielnego, dorosłego życia, oczywiście nadal służymy radą i pomocą.

FERIE ZIMOWE 2021

Tegoroczne ferie zimowe można uznać za udane. W pierwszym tygodniu wychowankowie spacerowali  po okolicy, grali w piłkę nożną, wieczorami były gry planszowe i X – box. Wychowawcy zorganizowali także konkurs plastyczny dla dzieci pn. „Moje plany na ferie”. Wszystkie dzieci rysowały śnieg, lepienie bałwana czy zjazdy na sankach z górki. Wszyscy się ucieszyli gdy zaczął padać śnieg, że to dzięki rysunkom wywołali zimę i zrobiło się biało – i się zaczęło… Były codzienne zabawy na śniegu, oczywiście lepienie bałwana i szaleństwo na górce. Każdy zjeżdżał czym się dało: sanki, worki, ślizgi, była też bitwa na śnieżki.

           W ostatnim dniu ferii zorganizowano bal przebierańców. W konkursie na najładniejszy i najzabawniejszy strój. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy, stroje były wspaniałe.  Tańcom i zabawom nie było końca, wszyscy świetnie się bawili.

Spot promujący szczepienie przeciw COVID – 19

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W DOMU DZIECKA

Tegoroczny Święty Mikołaj przybył w niedzielę i wręczał przepiękne bogate prezenty – zabawki, kosmetyki, gry, piłki,książki. Dzieci nie wiedziały co najpierw oglądać, a niektóre miały problem zanieść prezent do swojego pokoju. Przez cały dzień panował świąteczny nastrój i zabawa. Młodsze dzieci od razu uruchomiły samochodziki i inne zabawki.

Dyrektor Domu Dziecka w Chmielowicach dziękuje w imieniu własnym i naszych wychowanków wszystkim ofiarodawcom za przygotowanie dla dzieci paczek z okazji Mikołaja.

Dzieci te małe i te duże były zachwycone otrzymanymi prezentami, ponieważ otrzymały nie tylko słodycze.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, a w szczególności Opolskim Kobietom Sukcesu, Firmie „Flaxpol” Sp. z o.o. , Sekcji Młodych NSZZ Solidarność w Opolu, Pani Ewie Browarskiej, Pani Marcie  Rzany za hojność i serce do dzielenia się z drugim człowiekiem.

OPOLSKI ODDZIAŁ NFZ PRZYPOMINA

WAKACJE 2020

Podczas tegorocznych wakacji wychowankowie wypoczywali w Gospodarstwie Agroturystycznym w Jarnołtówku, podziwiali piękno Gór Opawskich. Miejsce fantastyczne, mnóstwo zieleni, do dyspozycji dzieci było boisko do gry w piłkę nożną i siatkową, basen, tyrolka, jacuzzi a dla najmłodszych plac zabaw i piaskownica. Wieczorami najstarsi wychowankowie, pod okiem wychowawcy rozpalali ognisko. Apetyty dopisywały, a kolacje na świeżym powietrzu bardzo się podobały. Były wędrówki piesze po najbliższej okolicy, wejście wszystkimi szlakami na Biskupią Kopę. Zorganizowano również całodniową wycieczkę do Zaginionego Miasta Rosenau w Pokrzywnej. Dzieci korzystały z tamtejszych atrakcji tj. było spotkanie z wodnym Potworem z Rosenau, zwiedzanie „Starej Sztolni:, „Jaskini dzikich zwierząt” i „Parku Wodnego”. Wychowankowie mogli sprawdzić swoje siły w Parku Linowym. Wszystkie dzieci wróciły wypoczęte i szczęśliwe z poznania nowych atrakcji turystycznych.

DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny Dzień Dziecka odbył się w naszym zabytkowym parku, wychowankowie mieli zapewnione szereg różnych rozrywek. Wszystkie  gry i zabawy  ruchowe  odbyły się  na świeżym powietrzu: między innymi konkurs skoków na skakance, gra w klasy, gra w gumę, zabawy z piłką. Dużo radości sprawiły dzieciom zajęcia na trampolinie, skoki, salta (tylko starsi wychowankowie) pod nadzorem dorosłych. Dzieci tradycyjnie otrzymały prezenty wraz z życzeniami.

Uroczysty obiad dzieci jadły na tarasie, była grochówka gotowana w kociołku nad paleniskiem przygotowana przez Pana Radka,  frytki i naggetsy, oczywiście było mnóstwo słodyczy. Wieczorem był jeszcze grill i pieczenie kiełbasek.

Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Wszyscy świetnie się bawili.

Święta Wielkanocne wszystkie dzieci spędziły w placówce w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa. Tegoroczna Wielkanoc była nietypowa, ale czas dla wychowanków był tak zaplanowany, żeby wszyscy domownicy mogli pięknie Święta Wielkanocne przeżywać i zapomnieć choć na chwilę o tym, że nie mogli się zobaczyć z rodzicami i że nie powinni nigdzie wychodzić. Sposobem na zabicie nudy było dekorowanie domu. Dzieci miały mnóstwo pomysłów na dekoracje oraz ozdoby i rozbudzali w sobie kreatywność. Było wspólne malowanie pisanek i przygotowywanie smakowitych domowych potraw. Chociaż wyprawa do Kościoła ze święconką nie była możliwa to dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowali koszyczek z potrawami do śniadania wielkanocnego, nakryli pięknie do stołu, aby wspólnie zjeść śniadanie wielkanocne. Po śniadaniu wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami. Pogoda dopisała więc wychowankowie spędzali czas w naszym przydomowym zabytkowym parku.

WIELKIE ŚLIZGANIE

Tegoroczna 15 już edycja Wielkiego Ślizgania, którą zorganizował Związek Mniejszości Niemieckiej odbyła się w sobotę 7 marca 2020 roku na lodowisku Toropol. Tegoroczne motto imprezy brzmiało ”Pomagaj z nami, bądźmy bohaterami” Na taflę zaproszeni byli wychowankowie domów dziecka z województwa opolskiego. Oprócz jazdy na lodzie nie zabrakło konkursów, gier czy warsztatów. O oprawę muzyczną zadbał DJ Dragon. Dzieciom na opolskim lodowisku towarzyszyli wolontariusze. Jak zwykle wychowankowie wrócili do domu bardzo szczęśliwi, że mogli bawić się z innymi dziećmi.

Koronawirus – Ważne informacje

WYJAZD DO PUBU

Na zakończenie ferii zimowych Państwo Paulina i Karol Karpińscy zaprosili wychowanków Domu Dziecka w Chmielowicach wraz z opiekunami do Pubu „WINTYDŻ” znajdującego się w samym sercu Opola w starej kamienicy, gdzie dawniej mieścił się spichlerz. Drewniane belki i cegła w połączeniu z niskim stropem oraz bar zbudowany z surowych belek, które pochodzą ze stuletniego młyna nadają niepowtarzalny klimat. W lokalu panowała domowa atmosfera, gdzie można było odpocząć pijąc kawę, herbatę, świeży sok czy lemoniadę o różnych smakach. Nasi wychowankowie choć w różnym wieku wybrali shake’i, które były pięknie przyrządzone i ozdobione. Wyglądały dziecinnie i kolorowo , ale były przepyszne. Wszyscy wrócili do domu bardzo zadowoleni i bardzo dziękują właścicielom Pubu za kolejne już zaproszenie na słodki poczęstunek.

JUMP PLANET

Także 22 lutego dzięki prywatnym sponsorom nasze dzieci wraz z opiekunami skorzystały z Parku Trampolin Jump Planet w Opolu przy ul. Wrocławskiej. Wychowankowie spędzili tam aktywnie czas, ponieważ obiekt wyposażony jest w rekreacyjne i sportowe trampoliny oraz inne atrakcje sportowe. Dobra zabawa i efektywnie spędzony czas udzielały się wszystkim przez cały weekend. Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy pragną szczęścia innych ludzi – w tym przypadku dzieci, które mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji, których nie maja na co dzień.

WYJAZD NA KRĘGLE

Kilkoro wychowanków Domu Dziecka pojechało wraz z wychowawcą na Kręgielnię do „Szarej Willi” w Opolu, jednej z najnowocześniejszych kręgielni w Polsce. Dwu godzinny pobyt na dwóch torach rozpoczął się od turnieju, wszystkim uczestnikom dobrze szło, ale wygrała Justyna. Po turnieju był czas na ciepłe i zimne przekąski. Młodzież wybrała pizzę, chipsy i nachosy. Wszyscy dobrze się bawili.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Drugi tydzień ferii także przyniósł wiele wrażeń. Dzięki prywatnym sponsorom nasi wychowankowie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Po przyjeździe na miejsce rozpoczęto spacer po warszawskiej Starówce. Starówka zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Stare Miasto jak wiemy to tętniące życiem centrum turystyczne. Centralną częścią Placu Zamkowego, gdzie stoi Kolumna Zygmunta III Wazy jest Zamek Królewski dawna siedziba polskich władców, otoczony murami obronnymi wraz z barbakanem. Przy barbakanie wszyscy się zatrzymali ,gdzie podziwiali statue Małego Powstańca upamiętniająca dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Po czym uczestnicy wycieczki przeszli na Rynek Starego Miasta i dalej traktem królewskim w stronę Pałacu Prezydenckiego. Dzieci miały okazję zobaczyć zmianę warty przy Pałacu Prezydenckim. Na naszej drodze do Centrum Nauki Kopernik uczestnicy wycieczki przystanęli przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego, który powstał w celu uczczenia pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. Ostatnim punktem pobytu było Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez cztery godziny każdy uczestnik mógł obserwować ciekawostki ze świata nauki i wykonywać eksperymenty. Współpracować z robotem czy maszynami, korzystać z interaktywnych planszy. Podsumowując pobyt myślę, że Centrum w łatwy i przyjazny dla dzieci sposób obrazuje to czego dzieci uczą się w szkole, czyli nauka i zabawa w jednym. Polecamy to ciekawe miejsce a świetnie spędzony czas zapamiętamy bardzo, bardzo, bardzo długo.

PROŚBA O WYPEŁNIENIE ANKIETY

Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 5 minut. Uzyskane informacje z ankiet przedstawione zostaną wyłącznie w formie zbiorczego opracowania. Ankieta dotyczy spędzania wolnego czasu w powiecie i potrzeb związanych z renowacją Parku ARBORETUM w Prószkowie Link do ankiety: http://ankiety.deltapartner.org.pl/park-arboretum/

FERIE ZIMOWE

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych wszyscy nasi wychowankowie wyjechali na zimowisko. Wyjazdy były w tereny górskie do Bielska-Białej, gdzie jechała najmłodsza grupa dzieci, do Ochotnicy Górnej oraz młodzież do Białki Tatrzańskiej. Czas spędzony na zimowisku miał formę aktywną, zabawową, edukacyjną i profilaktyczną. W Ochotnicy Górnej dzieci miały naukę jazdy na nartach z instruktorem, a w Bielsku-Białej natomiast jeździli sankami po śniegu, jechali kolejką górską na szczyt. Chodzili do teatru i do kina. Było strzelanie z wiatrówki oraz bitwa paintballowa, gry planszowe, gry w tenisa stołowego, także piłkarzyki i bilard. Niektóre wieczory i popołudnia dzieci spędzały przy ognisku, gdzie było pieczenie kiełbasek. Innym razem dyskoteka i taniec Zumba, belgijka czy makarena również Karaoke. Wychowankowie korzystali również z lodowiska i basenu krytego. Wiele czasu spędzali na spacerach i zwiedzaniu. Grupa dzieci zwiedzała centrum Zakopanego, oczywiście był spacer po Krupówkach i zakup pamiątek. Choć pogoda nie zawsze była łaskawa, bo wiał mocny wiatr to czas spędzony na wyjeździe naładował wszystkich pozytywną energią.

Podziękowanie dla Pitstop Opole