AKTUALNOŚCI

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

21 czerwca dzieci zostały zaproszone na spotkanie do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Opolu. W straży pożarnej odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Dzieci zadawały dużo pytań na temat pracy strażaka. Nasi wychowankowie mieli okazję zobaczyć sprzęt, którego używają strażacy do akcji np. drabina strażacka lub nożyce do cięcia metalu. Usłyszały także do jakich akcji wyjeżdżają strażacy i jak trudna to jest praca. Dzieci miały też okazję zobaczyć zachowanie strażaków po ogłoszeniu alarmu. Na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane lodami.

Następnie dzieci wraz z opiekunami skorzystali z kolejnego zaproszenia i udali się na obiad do restauracji w Hotelu Mercure w Opolu. To była wspaniała uczta, ulubione przysmaki dzieci.

Dziękujemy dyrektorowi Hotelu Mercure oraz Komendantowi Miejskiej Straży Pożarnej za możliwość spędzenia cudownego popołudnia.

WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU

Z okazji Dnia Dziecka nasi wychowankowie świetnie się bawili w Złotym Stoku. Dzięki wsparciu finansowemu firmy SFD Spółka Akcyjna w Opolu dzieci zwiedziły kopalnię złota, gdzie zdobyły wiele ciekawych informacji. Miały okazję zobaczyć 2 kopalnie, sztolnię, osadę, muzeum a także osobiście poszukać złota. Po zwiedzaniu kopalni przyszedł czas na park linowy i sprawdzenie swojej sprawności fizycznej. Pokonywanie trudności na szlaku zakończyło się ekstremalnymi zjazdami na tyrolkach, co dostarczyło dzieciom ogromnych wrażeń. Pogoda dopisała ,humory także co widać na zdjęciach. Dziękujemy

Po wyczerpującym wysiłku fizycznym dzieci uzupełniły kalorie w McDonalds. W domu czekała na dzieci pizza.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

W dniu 12 lutego 2024 roku gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Niemodlina. Wspólnie bawiliśmy się na Balu Karnawałowym. Nasi wychowankowie przygotowali super przebrania, zorganizowali „mini bufet”, udekorowali salę na przyjazd gości. Impreza była bardzo fajna, były tańce zabawy i konkursy. Muzyka, śmiech i radość towarzyszyły wszystkim do późnego wieczora.

SPOTKANIE W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W CHRÓŚCICACH

25.01.2024 roku gościliśmy w pięknym i świetnie wyposażonym przedszkolu w Chróścicach. Wychowankowie naszego domu zostali zaproszeni przez dzieci i grono pedagogiczne do wspólnego kolędowania. Przedszkolaki zaśpiewały i zatańczyły piosenkę o śnieżynce, po czym wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy, które znalazły się w specjalnym na to spotkanie przygotowanym śpiewniku. Nasze dwie wychowanki przeczytały dzieciom bajkꔌnieżynka”. Wszyscy świetnie się bawili. spotkanie przebiegło w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Nasi wychowankowie otrzymali prezenty w postaci słodyczy, kosmetyków i ubrań, które przygotowali rodzice dzieci i pracownicy przedszkola.

DZISIAJ W BETLEJEM

13 stycznia 2024 roku w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu odbyły się Jasełka  „Dzisiaj w Betlejem”   z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną z Fundacji L’ Arche w Opolu i dzieci z Domu Dziecka w Chmielowicach, a 14 stycznia 2024 r. w kościele pw. Św Karola Boromeusza w Opolu.

WSPÓLNA WIGILIA

20 grudnia 2023 roku odbyła się Wigilia w hotelu DeSilva z zaproszonymi gośćmi ze Starostwa Powiatowego w Opolu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu, przedstawicielami firm sponsorujących dzieci – firma Latex, KFC i Burger King, LexGo. Tradycyjnie uczestnicy spotkania wigilijnego przełamali się opłatkiem, a po kolacji zawitał Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty.

DZIEŃ ŚW. MIKOŁAJA 6 GRUDNIA 2023 R.

Święty Mikołaj znalazł drogę do naszego domu również w tym roku. W środę 6 grudnia prezenty przyniósł Mikołaj z Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego. W ramach akcji „Student w czapce Mikołaja” dzieci otrzymały wymarzone prezenty, o które prosiły w listach do św. Mikołaja. Prezenty bardzo się podobały i sprawiły dzieciom wiele radości.

W tym samym dniu 6 grudnia dzieci otrzymały jeszcze inne prezenty. Od młodych ludzi interesujących się motoryzacją otrzymały słodkości i bony do konkretnego sklepu wybranego przez dziecko. Słodycze przyniósł dzieciom także Mikołaj z Jaśkowic, gmina Prószków.

9 grudnia

Trochę z opóźnieniem, ale do dzieci dotarł Mikołaj z Murowa wraz ze strażakami. Mikołąj z Murowa przyjeżdża do dzieci co roku od 19 lat.

11 grudnia

Dzieci otrzymały paczki ze słodkościami od Stowarzyszenia Sympatyków Odry Opole „Jedna Odra”. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Nie wszystkie dzieci mogły w nim uczestniczyć bo były przeziębione.

„CZEKANIE TO SZTUKA” – warsztaty teatralne, które prowadziła Pani Agnieszka Zyskowska – Biskup

W dniu 21.11.2023 r. w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu odbyły się warsztaty, w których uczestniczyły nasze dzieci. Dzieci miały okazję zapoznać się z książką Davide Cali ilustrowaną przez Serge Bloch i zadać sobie pytanie na co ja czekam. W trakcie warsztatów dzieci uczyły się wyrażać swoje emocje w różnych sytuacjach, przygotowały lalkę z czerwonego sznurka i kawałka materiału, którą później w parach pięknie animowały. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, wykonały też rysunki, w których wyraziły osobiste ważne marzenie, na spełnienie którego czekają. Ważnym elementem rysunku była czerwona linia. Dzieci świetnie się bawiły, wspólnie, pracowały, poznawały własne i cudze emocje. Wyszły z warsztatów rozemocjonowane i jeszcze długo dyskutowały o tym co przeżyły.

SPOTKANIE Z MUZYKĄ NA POWAŻNIE

W dniu 16.11.2023 r. w naszej placówce odbył się niecodzienny koncert. W ramach Wędrownej Pracowni Muzycznej zawitały do placówki dwie panie skrzypaczka Maria Ołdak i sopranistka Ewa Leszczyńska. Zaprezentowały dzieciom bardzo ciekawe utwory muzyki poważnej z różnych epok. Pani Ewa Leszczyńska oprócz gry na fortepianie zaśpiewała kilka utworów bajkowych. Dzieci były bardzo zainteresowane koncertem. Z ogromnym zaciekawieniem słuchały muzyki, przyglądały się instrumentom oraz wirtuozerskiej  grze. Miały mnóstwo pytań o instrumenty i grane utwory muzyczne. Dzieci mogły spróbować swoich umiejętności gry na skrzypcach i elektrycznym  instrumencie klawiszowym. Uczyły się trzymać skrzypce i używać smyczka oraz gry na keyboardzie. Były zachwycone i wyraziły chęć uczenia się gry na jakimś instrumencie.

PIKNIK W PRZYSIECZY

W sobotę 7 października 2023 r. na zaproszenie Firmy TITANX z Opola dzieci były na pikniku w Przysieczy. Przy pięknej słonecznej pogodzie nasi wychowankowie bawili się świetnie. Były konkursy i zabawy na świeżym powietrzu, karmienie kóz i innych zwierząt. Dużą atrakcją była przejażdżka na kucyku oraz wozem zaprzęgowym. Nasi wychowankowie mogli skorzystać z profesjonalnego malowania twarzy, chętni robili również tatuaże (oczywiście zmywalne). Do woli dzieci mogły korzystać z oferowanych tam słodkości a obiad smakował nawet niejadkom. Do wyboru były frytki, pieczone ziemniaki, szaszłyki, nuggetsy , kurczaki, kiełbaski i wiele innych pyszności. Po obiedzie oczywiście był super deser. Na dmuchańcach wychowankowie domu dziecka wspólnie z dziećmi pracowników firmy bawili się wspaniale a śmiechom i radości nie było końca.

PASOWANIE NA UCZNIA

Nasz najmłodszy wychowanek rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Opolu

WYCIECZKA DO ENERGILANDII

8 września nasi wychowankowie dzięki sponsorom pojechali do Energylandii w Zatorze – największego w Polsce Rodzinnego Parku Rozrywki. Młodsze dzieci korzystały z łagodnej karuzeli, huśtawek, autek czy zjeżdżalni w strefie wodnej. Starsi wychowankowie korzystali ze strefy ekstremalnej tj. kolejka górska Hyperion, Formuła, RMF Dragon czy Śmiejżelki Energuś. Kilkoro wychowanków odważyło się skorzystać z przejażdżki wodnym rollercoasterem Spead Water Coaster. To atrakcja podnosząca adrenalinę i przyjemnie chłodząca miłośników rollercoasterów. Pogoda była wspaniała, słońce i letnia temperatura dodawała skrzydeł do korzystania z wielu atrakcji a spotkanie z bajkowymi postaciami  spacerującymi po parkowych alejkach zachwyciło młodsze dzieci.

Wyjazd był bardzo udany i zakończony posiłkiem w McDonalds.

WAKACJE 2023

Tegoroczne wakacje kilkoro dzieci rozpoczęło nad morzem w miejscowości Darłówek, dzięki Stowarzyszeniu Champion Klub Karate Kyokushin. Oprócz treningów była wycieczka do Aquaparku, dyskoteka, ognisko, bal przebierańców. Bogaty program sportowy zachęcał dzieci do aktywnego udziału w zajęciach i nikt na obozie się nie nudził.

Ponadto wszystkie dzieci korzystały z wyjazdów z Biura Podroży nad morze Bałtyckie i tak:

do Kołobrzegu na obóz konny wyjechało troje wychowanków. Bogaty program oprócz zajęć w stadninie obejmował szaleństwa w Aquaparku, wizytę w parku linowym czy zabawę  karabinkami z wiązką światła. Oprócz tego był pełen relaks na piaszczystej plaży w promieniach słońca, gra w piłkę plażową, rzeźby z piasku i kąpiele morskie. Integracja obozowa odbywała się przy ognisku, była dyskoteka i karaoke, to tylko nieliczne zajęcia, gdzie dzieci przyjemnie spędzały czas.

Do Krynicy Morskiej również troje wychowanków wyjechało na obóz survival i paintball. Program obozu obejmował różne zadania terenowych gier strategicznych, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz bogatą formę  aktywnego wypoczynku. Były gry zespołowe w koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, także tenis plażowy, ringo i badminton. Nieodzownym elementem były kąpiele morskie pod okiem ratownika.

Do Cetniewa wyjechał jeden wychowanek na obóz piłki nożnej. W trakcie pobytu oprócz rozgrywek sportowych były zajęcia na krytym basenie prowadzone przez animatorów  a także aktywny wypoczynek nad brzegiem morzem. Nie zabrakło wieczornego ogniska i dyskoteki.

Do Dziwnówka na kolonie rekreacyjne wyjechało dwoje wychowanków. Atrakcje nad Bałtykiem były bardzo ciekawe. Dzieci zdobyły wiedzę z podstaw orienteringu „ czytanie mapy”, odnajdywanie północnego kierunku różnymi metodami.. Miały wędrówki na orientację, gry terenowe, sygnalizację i komunikowanie się w terenie. Było projektowanie, wykonanie i puszczanie latawców na plaży przy zachodzie słońca i obserwacja gwiazd, oczywiście nie mogło zabraknąć plażowania i kąpieli morskich pod okiem ratownika.

Dwoje wychowanków skorzystało z wyjazdu zagranicznego na obóz rekreacyjny do urokliwej miejscowości Skotina – Grecja na Riwierze Olimpijskiej u podnóża góry Olimp. Program ich pobytu obejmował gry i zabawy na świeżym powietrzu, plażowanie i kąpiel w morzu i basenie. Przyjazny klimat i przepiękne krajobrazy u wybrzeża Morza Egejskiego wprowadziły naszych podopiecznych w zachwyt. Podczas pobytu odwiedzili Ateny – stolicę i zarazem największe miasto w Grecji, które słynie z bogactwa zabytków okresu starożytnego, poznali także tradycyjne potrawy. Wzięli udział w festiwalu kolorów  a letnie wieczory spędzali w kinie pod gwiazdami.

Oprócz nadmorskich miejscowości dzieci korzystały z wyjazdów na kolonie do Poronina i jedna wychowanka uczestniczyła w obozie tanecznym w Murzasichle na Podhalu – malowniczej miejscowości u podnóża Tatr zorganizowanej przez Royal Dance z Opola.

Tegoroczne wakacje były wspaniałe , dzieci były zachwycone odpoczynkiem wakacyjnym i nowymi przygodami, pogoda im dopisała, nie brakowało słońca na niebie i radości w sercu.

GRILL

16 czerwca w Domu Dziecka w Chmielowicach Fundacja Orlen  zorganizowała grill, który był  uwieńczeniem wycieczki edukacyjnej do Zamku Książ.

DZIEŃ DZIECKA

2 czerwca z okazji Dnia Dziecka dzieci dostały zaproszenie przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu do Kamienia Śląskiego na piknik.

Dzieci miały okazję zobaczyć i poznać samochód policyjny i motocykl. Były świadkami umiejętności psa policyjnego i miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich.

Wrażeń co niemiara. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały prezenty. Dzieci świetnie się bawiły.

WYCIECZKA EDUKACYJNA

Z okazji Dnia Dziecka Fundacja Orlen Płock zorganizowała naszym podopiecznym wycieczkę edukacyjną do Zamku Książ  w Wałbrzychu. Dzieci wraz z opiekunami zwiedziły apartamenty Księżnej Daisy, piękne tarasy i ogrody, oczywiście Podziemia Zamku. Oprócz tego spacerkiem po parku  wszyscy dotarli do Mauzoleum i Palmiarni, gdzie można zobaczyć egzotyczne rośliny.

Piękna pogoda dopełniła ten wspaniały czas potrzebny na zwiedzanie. Wszyscy byli oczarowani tak pięknym miejscem.

.

POLARIS

27 maja dzieci skorzystały z zaproszenia Prezesa Zarządu Polaris Polska w Opolu na imprezę po raz drugi. Było to popołudnie pełne wrażeń. Dzieci skorzystały z jazdy quadem, przejażdżki konnej, młodsi bawili się na dmuchańcach a starsi chłopcy poświęcili czas na oglądanie samochodów, również wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane meczem koszykówki. Nasi młodsi wychowankowie brali także udział w konkursach z nagrodami . Dopełnieniem wszystkich atrakcji był grill, kiełbaski i oczywiście lody. Dzieci wróciły przeszczęśliwe, uśmiechnięte i radosne i chciały podziękować organizatorom za interesujące popołudnie.

AKCJA PARK

Dzięki firmie Stefanini Poland nasz park został wzbogacony o nowe drzewa i krzewy.

To była piękna akcja zorganizowana przez pracowników firmy Stefanini Poland z Krakowa i Fundacji „Czas na las” Aeris Futuro.

Dzieci i pracownicy firmy Stefanini oraz Fundacji wspólnie sadzili drzewa i krzewy, przygotowali budki lęgowe dla ptaków, poznawali świat przyrody w przygotowanych konkursach a także świetnie się bawili i pożytecznie spędzili czas na łonie natury.

FERIE ZIMOWE

Tegoroczne ferie dzieci spędzały bardzo aktywnie. Były w kręgielni, gdzie starsi wychowankowie pomagali młodszym i udzielali im cennych wskazówek. Wszyscy jak zwykle wspaniale się bawili. Wielką atrakcją był wyjazd do „Odskoczni”, na trampolinach były skoki, salta i przeróżne akrobacje. Dzieci odwiedziły również Muzeum Śląska Opolskiego. Miła Pani przewodnik potrafiła zainteresować nawet najmłodszych. Na wycieczkę do Nysy nasi wychowankowie pojechali pociągiem co też było dużą atrakcją. Miasto zachwyciło wszystkich swoimi zabytkami. Dzieci zwiedziły Katedrę, Rynek Solny i Pałac Biskupi. Spacerując ulicami miasta dzieci widziały m. in. Fontannę Trytona i Piękną studnię. W planach na następny raz jest wejście na Wieżę Ziębicką. Oczywiście kilkoro młodszych wychowanków było też na zimowisku w Murzazichle.

DZISIAJ W BETLEJEM

Niecodzienne wydarzenie w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu odbyło się z udziałem dzieci z naszego domu. Jasełka w wykonaniu podopiecznych Fundacji L’arche w Opolu, chórze seniorek Gold Singers i dzieci z Domu Dziecka w  Chmielowicach wyreżyserowała Pani Barbara Lach – aktorka Teatru Lalek w Opolu. Oprawę muzyczną spektaklu opracowała  Pani Maria Ołdak. Gra na skrzypcach wzruszyła szczególnie. Aktorzy dostarczyli wielu wrażeń i pozytywnych emocji.

Jasełka miały swoją premierę 14 stycznia 2023 roku na deskach Teatru Lalki i Aktora w Opolu a szerszej publiczności zostały zaprezentowane 15 stycznia w Kościele pw. K. Boromeusza w Opolu.

PODZIĘKOWANIE

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI STOWARZYSZENIA „KNIEJA” W SIEDLISKACH I KOŁA MYŚLIWSKIEGO „DIANA” W OPOLU

23 grudnia 2022 roku odwiedzili dzieci myśliwi ze świąteczną paczką. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się jakie są zadania Stowarzyszenia i Koła. Usłyszeli wszystkie obowiązujące w lesie i myśliwych sygnały, które na trąbce odegrał hejnalista.

Dzieci zadawały pytania dotyczące pracy myśliwego, pytały o zwierzynę w lesie, o dokarmianie i zanikające gatunki.

NADLEŚNICTWO PRÓSZKÓW

Z Nadleśnictwa w Prószkowie otrzymaliśmy w tym roku 3 piękne choinki prosto z lasu, które przystroiły nasz dom. Wraz z choinkami dzieci dostały specjalne bombki, które połyskują na choince.

WIGILIA 21.12.2022

Wspólny wieczór wigilijny dla dzieci, pracowników i gości odbył się na zaproszenie Pana Łukasza Łabanowskiego dyrektora w hotelu De Silva, w pięknej scenerii i atmosferze w gronie życzliwych bliskich osób. Nie zabrakło też Mikołaja, który zgodnie z tradycją rozdawał dzieciom prezenty.

Było to niezapomniane przeżycie.

MIKOŁAJ Z MUROWA

Zgodnie z tradycją po raz 18 odwiedził dzieci Mikołaj z Murowa i obdarował dzieci słodkościami. Mikołaj nie był zbyt surowy i wszystkie dzieci otrzymały prezenty.

MIKOŁAJ

Święty Mikołaj jak co roku pamiętał o naszych wychowankach

ANDRZEJKI

Wieczór „Andrzejkowy” dzieci spędziły w przemiłym towarzystwie wolontariuszek ze Szkoły Podstawowej nr 1, im Janusza Korczaka z Niemodlina. Była wspaniała zabawa przy muzyce, pląsy oraz gry.

Elementem obowiązkowym podczas zabawy było lanie wosku, śmiechu i radości nie było końca. Do tradycji dołączyło się również świętowanie urodzin naszych podopiecznych. Uczennice – wolontariuszki ze swoimi opiekunami przywiozły przecudny i bardzo smaczny tort z wypisanymi imionami wychowanków, którzy w ostatnich pięciu miesiącach świętowali swoje urodziny. To był bardzo udany wieczór.

WARSZTATY TEATRALNE

16.11.2022 roku siedmioro naszych wychowanków uczestniczyło w warsztatach „Zdemaskowane emocje”, które odbyły się w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu a prowadzone przez Agnieszkę Zyskowską – Biskup aktorkę teatru lalki.

Dzieci poprzez zabawę poznały historię maski, uczyły się pozawerbalnych środków wyrazu. Miały też możliwość przygotować własną maskę, którą mogły zabrać do domu.

WSPÓLNE PODZIĘKOWANIE

Dyrektor Domu Dziecka w Chmielowicach wraz z wychowankami serdecznie dziękuje za otrzymane darowizny.

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

14 października nasi wychowankowie pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli. Zobaczyli tam niesamowite podziemne jeziora, unikalne rzeźby solne, urządzenia do transportu soli i oczywiście Kaplicę św. Kingi. Dzieci słuchały przewodnika z zaciekawieniem. W drodze powrotnej był postój przy restauracji McDonald”s, gdzie dzieci zjadły ciepły posiłek. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.

WSPANIAŁA WYCIECZKA

Mimo kapryśnej pogody 30 września dzięki Fundacji Orlen dzieci z naszej placówki miały możliwość wyjazdu do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Największą atrakcją był Tunel Czasu gwarantujący niezapomnianą przygodę w kinie 3D, gdzie specjalny pociąg przemierzył tunel udając się przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Prehistoryczne Oceanarium przeniosło uczestników w świat podwodnego życia ogromnych gadów, które żyły tysiące lat temu a poznać je było można jedynie w książkach, oraz Kino Emocji Cinema 5D, gdzie nasi wychowankowie doznali ciekawych wrażeń zmysłowych, dźwiękowych, ruchowych i dotykowych w trójwymiarowym obrazie pozwalając oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Niezwykłym przeżyciem był także interaktywny pawilon muzealny – Park Nauki i Ewolucji Człowieka – pokazujący podroż w czasie o niezwykłych losach naszej planety od prapoczątków po współczesność.

Uczestnicy bardzo dziękują za możliwość wyjazdu na wycieczkę edukacyjną i poczęstunek .

ZAKOŃCZENIE WAKACJI

Dzięki sponsorom dzieci miały okazję po raz kolejny pojechać do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, gdzie świetnie się bawili.

WAKACJE

Mamy już półmetek tegorocznych wakacji. Część wakacji dzieci spędziły w Jarnołtówku, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Bacówka”. Niektórzy byli tam już po raz drugi. Była wspaniała słoneczna  pogoda, moc atrakcji na miejscu oraz widok pięknych Gór Opawskich – czego więcej potrzeba. Już pierwszego dnia pobytu wychowankowie wraz z opiekunami wybrali się na Biskupią Kopę, było to spore wyzwanie szczególnie dla młodszych dzieci. Kolejnego dnia spacerując szlakiem przez Gwarkową Perć wszyscy musieli pokonać drabinkę górską, tu pomocni byli starsi chłopcy, którzy asekurowali i pomogli pokonać lęk swoim koleżankom i młodszym kolegom. Widoki przepiękne, wspomnienia będą niezapomniane. Trzeba też dodać, że już drugie zejście i wejście po drabince każdy ochoczo przeszedł samodzielnie. Po wędrówkach górskich była wycieczka do ZOO Safari w  Dvur Kralove (Czechy) – to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Czechach. Przejażdżka samochodem wśród żyraf, zebr i innych zwierząt była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem. W upalne dni dzieci korzystały z basenów w parku wodnym na terenie Zaginionego Miasta Rosenau w Pokrzywnej, różnorodność atrakcji wodnych zadowoli tam każdego. Oczywiście wszyscy korzystali z atrakcji, które zapewniał Ośrodek tj. basen, tyrolka, ślizgawka wodna, zjazdy na oponach itp. Był także czas na ognisko i pyszne pieczone kiełbaski. Wieczorami były spacery w poszukiwaniu świetlików a także śpiewy i pląsy oraz  występy małych artystów.

ZBIÓRKA PUBLICZNA

Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Źlinicach – Boguszycach za zorganizowanie zbiórki publicznej podczas festynu pn. „Dzień Małego Strażaka” dla wychowanków domu dziecka z przeznaczeniem na dofinansowanie letniego wypoczynku oraz zakup pomocy dydaktycznych dla podopiecznych.

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

BAJKOWE  MOLE

Warsztat teatru cieni inspirowany bajkami Ignacego Krasickiego

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Wolne Ptaki

W kwietniu i w maju 2022 roku ośmioro naszych dzieci wzięło udział w warsztatach „Bajkowe mole” prowadzonych przez panią Agnieszkę Zyskowską-Biskup aktorkę Teatru Lalki i Aktora w Opolu.

Na warsztatach dzieci miały okazję:

-zapoznać się z bajkami Ignacego Krasickiego,

– poznać teatr cieni,

– przygotować samodzielnie lalkę i figury cieniowe,

– nauczyć się prezentować lalki w teatrze cieni,

– zobaczyć etiudy inspirowane bajkami Ignacego Krasickiego,

– poznać bajkę jako gatunek literacki, jej rodzaje i charakterystykę.

Przez kilka godzin dzieci uczyły się sztuki aktorskiej niezbędnej do prezentacji figur cieniowych świetnie się przy tym bawiąc.

Dzieci miały też okazję wcielić się w inną postać z bajki i poczuć atmosferę teatru.

Była to piękna przygoda z teatrem.

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca 2022 roku ten szczególny dzień chcieliśmy wypełnić naszym wychowankom wyjątkowymi atrakcjami. Rozwiesiliśmy kolorowe balony, kartki z życzeniami i słowami uznania w miejscach ogólnodostępnych.

Na dzieci wracające ze szkoły czekała także niespodzianka – pracownicy Służby Więziennej z Opola zaproponowali nam wspólne spędzenie czasu i zabawę. Był pokaz psa tropiącego podczas jego służbowych czynności, konwój aresztanta i udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystkie akcesoria można było dotknąć, założyć kask czy kamizelkę. Pracownicy opowiadali naszym dzieciom o swojej codziennej pracy. Ogromną atrakcją był mecz piłki nożnej drużyna dzieci z drużyną gości, oczywiście mecz wygrały dzieci. Były też prezenty i mnóstwo słodkości. Dzień był bardzo udany . Do tego jeszcze były skoki na trampolinie, gra w siatkówkę, smaczny obiad, kiełbaski z grilla oraz lody.

PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA

14 maja nasi wychowankowie zostali zaproszeni przez American Motor Day Polaris Polska , firmę produkującą m.in. quady na piknik rodzinny. Dzieci miały okazję do obejrzenia z bliska super samochodów wyprodukowanych w USA. Niesamowitym przeżyciem była przejażdżka quadem po torze testowym, rajd po pagórkach i wertepach był super przygodą, o której dzieci długo będą pamiętać, pokaz pierwszej pomocy czy straż pożarna w akcji. Oczywiście były też inne atrakcje np. wycieczka po hali produkcyjnej, przejażdżka konno, zabawy i konkursy z nagrodami. Były także grillowane kiełbaski, kurczaki oraz popcorn i lody. Dzieci były bardzo zadowolone, wrócili pełni wrażeń po tak świetnej imprezie.

TURNIEJ W BIAŁEJ

2 maja nasi mali piłkarze mieli okazje sprawdzić zdobyte na treningach umiejętności i poczuć turniejową atmosferę. Strzelony w pierwszym meczu gol dodał skrzydeł naszym piłkarzom. W kolejnych meczach już było coraz lepiej, a zdobywane bramki cieszyły całą drużynę. Po sportowych zmaganiach był czas na przekąski i wspólną zabawę. Turniej w Białej był dla naszych wychowanków niesamowitym przeżyciem a zdobyte medale znalazły swoje „wyjątkowe” miejsce w pokoju.

ADEPCI NURKOWANIA

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Diving-Ecology-Education-Norge i MOSiR Opole 14 kwietnia młodsze dzieci przeżyły wspaniałą przygodę i bawiły się doskonale na Basenie Wodna Nuta w Opolu. Byli z nami Leszek Kłonowski, który sprawił, że ten wspaniały dzień mógł się wydarzyć i Tomek Kochanowski, który uwiecznił go na zdjęciach – dziękujemy!

PROJEKT NEW COLORS

Uprzejmie informujemy, że 7 marca 2022 r. przystąpiliśmy do projektu „New Colors- twoja przyszłość w nowych barwach”. Dzięki firmie Latex sześcioro dzieci z naszej placówki ma możliwość poznania swoich predyspozycji zawodowych oraz znalezienia odpowiedniej pracy. Poniżej kilka słów o projekcie.

Co to jest New Colors?

New Colors to projekt prospołeczny, realizowany w ramach polityki CSR, którego celem jest pomoc w znalezieniu pracy zgodnej z predyspozycjami oraz talentami uczestnika. Pomysłodawcą projektu jest  Tomasz Groehl – Prezes Firmy Latex Opony. We współpracy z firmą Illustro, która profesjonalnie zajmuje się doradztwem zawodowym stworzono projekt, którego głównym celem jest umożliwienie znalezienia pracy tym wychowankom, którzy tylko wykażą taką wolę. Projekt przeznaczony jest  dla podopiecznych Domów Dziecka opuszczających placówkę oraz dzieci idących do szkoły średniej (14+). Dzięki profesjonalnemu doradztwu zawodowemu młodzież może  wybrać odpowiednie dla siebie kierunki rozwoju kariery, ale również uzyska wsparcie w procesie pozyskiwania pracy.

W zależności od zapotrzebowania będziemy pomagali znaleźć pracę dorywczą, wakacyjną lub etatową. Będzie to poprzedzone wieloma spotkaniami, na których uczestnicy poznają w pełni drzemiący w nich potencjał.

Kilka słów o Firmie Latex

Latex Opony to firma z tradycjami sięgającymi 1976 roku. Prowadząc swoją działalność jako rzetelny i stabilny podmiot, stała się jednym z liderów branży oponiarskiej w Polsce. Od wielu lat współpracuje z różnymi podmiotami sektora motoryzacyjnego w kraju i za granicą co niewątpliwe przekłada się na wysoki poziom kompetencji społecznych. Obecnie zatrudnia ponad 270 osób, a ich sukces opiera się na relacjach jakie budują z ludźmi. Mimo, że są dużym przedsiębiorstwem niezmiennie zarządzają strukturą firmy tak, aby pracownicy cały czas mieli poczucie, że pracują
w firmie rodzinnej. Jako przedsiębiorstwo, której główny filar stanowią wartości rodzinne,  chcemy pomóc zbudować swoją przyszłość, tym którzy tej rodziny nie mają lub z różnych względów nie działa ona jak powinna.

Z jakich etapów składa się projekt New Colors?

1) Analiza potrzeb

  • analiza potrzeb i oczekiwań uczestnika

2) Diagnoza zawodowa

·       wywiad analiza sytuacji osoby z uwzględnieniem jej zainteresowań,  predyspozycji i kompetencji oraz uwarunkowań zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

·       Badanie testowe : Wielowymiarowy Kwestionariusz Preferencji WKP, Test talentów Gallupa,Wstępna Orientacja Zawodowa WOZ (wybór testu określa doradca).

3) Wybór ścieżek wsparcia:

·       Określenie wyboru zawodu

·       Określenie ścieżki edukacyjnej (w tym wskazanie kursów/szkoleń)

·       Wsparcie w zakresie poszukiwania pracy

(analiza CV, rozmowa kwalifikacyjna, omówienie umowy o pracę oraz umów cywilno-prawnych, określenie możliwych miejsc praktyk/staży/pracy)

4) Analiza zawodów: omawiamy poszczególne typy zawodów z zakresu obszarów wskazanych w etapie 3.

    5) Wstępne określenie celu zawodowego: tzw. cel zawodowy wiodący i alternatywny,  uwzględniając możliwości wzrostu/zdobycia nowych kwalifikacji

zawodowych.

    6) Weryfikacja celu zawodowego: powtórna analiza i wybór ostatecznej ścieżki rozwoju zawodowego (cel wiodący i alternatywny).

Weryfikacja i uzupełnienie Indywidualnego Planu Działania  (kursy, szkolenia, praktyki zawodowe, plany osobiste)

     7) Poszukiwanie pracy:

Pomoc w zakresie poszukiwania miejsc pracy (techniki poszukiwania pracy, analiza CV, listu motywacyjnego, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, rozważenie możliwości odbycia staży/praktyk lub propozycji miejsc pracy).

    8) Monitoring realizowanych działań: Weryfikacja realizacji Indywidualnego Planu Działania. Wsparcie w zakresie sytuacji trudnych

WIELKIE ŚLIZGANIE

W dniu 09.04.2022 r. dzieci wzięły udział w charytatywnej imprezie adresowanej do dzieci z domów dziecka pod hasłem „Wielkie Ślizganie – Czas Na Pomaganie!”, którego organizatorem jest Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP. Wychowankowie spędzili wspaniały czas na lodowisku, gdzie towarzyszyły im gry i konkursy z nagrodami, a dzieci, które nie potrafiły jeszcze jeździć na łyżwach mogły liczyć na pomoc wolontariuszy. Zabawie towarzyszyła świetna muzyka, o którą zadbał DJ Dragon. Na lodowisku wystąpił Klub Łyżwiarstwa Figurowego „Piruette”.Była możliwość artystycznego malowania twarzy, modelowania balonów, zdobycia słodkich upominków. Po zabawie na lodzie zmęczone dzieci zostały zaproszone na ciepły posiłek i krótki odpoczynek. Był to aktywny wypoczynek, dzieci były bardzo zadowolone, a uśmiechy długo nie schodziły im z twarzy.

Dziękujemy Młodzieży ze Związku Mniejszości Niemieckiej za zaproszenie do udziału w tak pięknej imprezie, której celem jest przede wszystkim pomaganie innym.

Wigilia 2021

SPEŁNIONE MARZENIA

30 listopada nasi podopieczni skorzystali z zaproszenia do Centrum Rozrywki w Ozimku i zapewnienia dzieciom wspaniałej zabawy. Pamięć o najmłodszych, którzy wychowują się bez rodziców, podarowanie dzieciom kilku godzin beztroskiej zabawy jest darem z potrzeby serca. To również dzięki Państwa hojności wychowankowie przeżyli miłe chwile. Dzieci wróciły zachwycone i długo wspominały fantastyczną zabawę na trampolinach i grę w kręgle. Wszystko odbywało się w świetnej wesołej atmosferze przy dobrej muzyce i kolorowemu oświetleniu. Na koniec świetnej zabawy dzieci zostały poczęstowane pizzą, którą oczywiście uwielbiają, a ponieważ jedzą ją rzadko to smakowała wybornie. Uśmiech i zadowolenia dziecka to bezcenne podziękowanie. Janusz Korczak powiedział „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

To wielkie szczęście, że dzięki dobrym ludziom dzieci mogą przeżyć coś pięknego i oderwać się od monotonnej rzeczywistości. Dzięki Państwa dobremu sercu nasze dzieci spędziły wyjątkowy czas.

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

19 listopada nasza młodzież była na wycieczce w Muzeum Auschwitz – Birkenau. Była to wycieczka inna niż wszystkie wcześniejsze, bo miejsce wyjątkowe. Zwiedzanie Miejsca Pamięci pełne zadumy i refleksji. Wszyscy głęboko przeżywali usłyszane od przewodnika opowieści. Świadomość, że idziemy po tej samej błotnistej drodze, którą chodzili więźniowie! ale my – ciepło ubrani i w odpowiednich butach ….

Ruiny komór gazowych, rampa kolejowa, wejście do baraku, w którym mieszkali więźniowie to było niesamowite przeżycie. Na twarzach powaga i cisza… Była to dla naszych wychowanków niezapomniana żywa lekcja historii.

WSPÓLNY WYJAZD

14 października dzieci były na fantastycznej wycieczce w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach, którą odkryto w 1966 roku no i oczywiście rezerwat przyrody. Jaskinia ma unikalny klimat, cały rok jest tam około 6 stopni Celsjusza. Oczywiście przed wyjazdem wychowankowie zaopatrzyli się w ciepłe kurtki, czapki a nawet rękawice. Tak przygotowani mogli z uwagą słuchać ciekawych opowieści przewodnika i podziwiać te niesamowite widoki. Niektórzy liczyli na spotkanie z nietoperzami, ale schowały się i to skutecznie, może innym razem …

To jeszcze nie koniec atrakcji, dzieci zwiedziły również Twierdzę Kłodzką, był spacer podziemnymi labiryntami, a jeden nawet wszyscy pokonali „na kolanach”. Na zakończenie zwiedzania był wystrzał z armaty, to też było niecodzienne przeżycie.

W drodze powrotnej wychowankowie mieli postój, aby napełnić brzuszki smakołykami i pełni wrażeń wrócili do domu.

KINO HELIOS

Weekend to odpowiedni czas na oglądanie filmów. Dzięki uprzejmości dyrektora kina Helios dzieci mogły oglądać filmowe nowości i miło spędzić wolny czas. Tym razem kilkoro dzieci było na filmie „Ron Usterka”. Film bardzo ciekawy mówiący o przyjaźni. Problem bardzo ważny i aktualny dla dzieci i młodzieży. Były momenty wzruszeń.

WYCIECZKA DO P S P

25 września wychowankowie Domu Dziecka w Chmielowicach mieli możliwość zapoznania się z pracą strażaków w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. 

            Dzięki uprzejmości Komendanta i dyżurujących pracowników  dzieci mogły zobaczyć i dotknąć sprzętu z jakim pracuje strażak czy ubioru, w którym wyjeżdża na akcję. Dzieci dowiedziały się również do czego służą poszczególne sprzęty i urządzenia i zobaczyły jak wyposażony jest wóz strażacki, oraz jak przebiega akcja wyjazdowa strażaków. Przeżycia były niesamowite   związane z sytuacją alarmową.

            Nasi wychowankowie uświadomili sobie jak trudna, odpowiedzialna i wymagająca umiejętności jest to praca. Była to nieoceniona lekcja, bo praktyczna.

            Życzymy wszystkim strażakom zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, dużo zdrowia i satysfakcji z każdego dnia.

KINO HELIOS

Dyrektor Domu Dziecka w Chmielowicach pragnie w imieniu własnym  i naszych wychowanków wyrazić swoją wdzięczność za umożliwienie dzieciom korzystania z darmowych zaproszeń do kina. Cieszymy się niezmiernie, że nasza współpraca trwająca od lat jest nadal możliwa.

WAKACJE 2021

Podczas tegorocznych wakacji i wspólnego wyjazdu dzieci wraz z wychowawcami poznawały piękno Parku Narodowego Gór Stołowych. Cudowne widoki, świeże powietrze i obrazki jak z bajki. Codzienne wędrówki i obcowanie z przyrodą to było to, na co tak długo czekali.Wejście i spacer po „Błędnych Skałach” czy na  „Szczeliniec Wielki ” to niesamowite przeżycia. To co stworzyła przyroda zachwyca każdego.

Oprócz podziwiania piękna przyrody poznali także część historii tego miejsca. Zwiedzili  Kompleks „Włodarz”- najbardziej znaną sztolnię będącą częścią ogromnego projektu budowlano – górniczego „Riese – olbrzym”. Projekcja filmu w podziemnym kinie, pływanie łodziami po zalanej części sztolni, to tylko niektóre z wielu znajdujących się tam atrakcji.  Po tych niesamowitych przeżyciach wszyscy odwiedzili Muzeum Techniki Militarnej „Riese – Molke” w Ludwikowicach. Chłopcy mogli obejrzeć z bardzo bliska sprzęt wojskowy i pobawić się w operatora działa.

Oczywiście były też codzienne spacery po Parku Zdrojowym w Kudowie – Zdrój, lecznicze właściwości wody sprawdzali tylko nieliczni. Ciekawym przeżyciem było zwiedzanie zabytku sakralnego „Kaplicy Czaszek” w Czermnej (to zbiorowy grobowiec). Nawet najmłodsi byli zainteresowani opowieścią przewodnika. Atrakcje i rozrywki były każdego dnia pobytu. Do dyspozycji dzieci miały plac zabaw i boisko do gry w piłkę nożną. Wieczorami był grill, tańce i  zabawy przy muzyce oraz gry planszowe. Wychowawcy urozmaicali wieczory tworząc kino plenerowe, gdzie wszyscy do późnych godzin nocnych oglądali filmy, dla dzieci było to coś nowego i niesamowitego.

Poza tym młodsze dzieci korzystały jeszcze z wyjazdów kolonijnych do Zakopanego, Ustronia i Szczyrku.

Na pewno wszyscy będą mile wspominać tegoroczne wakacje.

DZIEŃ DZIECKA

27 maja 2021r. nasze dzieci odwiedziły opolskie ZOO. Pogoda dopisywała, więc radość z wycieczki była ogromna. Dzieci szczególnie wypatrywały lwa, który był w trakcie popołudniowej drzemki, podziwiali tygrysy, wesołe małpy a najbardziej zainteresowały ich pająki.

Młodsze dzieci bawiły się na placu zabaw co również było dla nich wielką radością.

PIERWSZE GRILLOWANIE

Dnia 25 kwietnia 2021 r. wychowankowie wraz z wychowawcą zorganizowali odpoczynek na świeżym powietrzu. Chłopcy rozpalili grilla i w ten sposób otwarli tegoroczny sezon. Dzieci wspólnie przygotowywały kiełbaski do pieczenia, ale dziewczynki piekły zarówno kiełbaski jak i chleb.

W atmosferze ogólnej radości wszyscy fajnie spędzili niedzielne popołudnie, choć aura nie do końca sprzyjała zabawom, bo wiał zimny wiatr, ale też świeciło słonko i można było w zaciszu także posiedzieć i poczytać książki.

POŻEGNANIE WYCHOWANKA

Nadeszła pora rozstania – usamodzielnienie się naszego długoletniego wychowanka. Było to trudne zarówno dla wychowanków placówki jak i wychowawców. To tutaj dorastał, przeżywał ważne w swoim życiu wydarzenia. Zawsze był uśmiechnięty i pomocny. Dobry kolega i wzorowy wychowanek.

Życzymy jemu powodzenia w drodze do samodzielnego, dorosłego życia, oczywiście nadal służymy radą i pomocą.

FERIE ZIMOWE 2021

Tegoroczne ferie zimowe można uznać za udane. W pierwszym tygodniu wychowankowie spacerowali  po okolicy, grali w piłkę nożną, wieczorami były gry planszowe i X – box. Wychowawcy zorganizowali także konkurs plastyczny dla dzieci pn. „Moje plany na ferie”. Wszystkie dzieci rysowały śnieg, lepienie bałwana czy zjazdy na sankach z górki. Wszyscy się ucieszyli gdy zaczął padać śnieg, że to dzięki rysunkom wywołali zimę i zrobiło się biało – i się zaczęło… Były codzienne zabawy na śniegu, oczywiście lepienie bałwana i szaleństwo na górce. Każdy zjeżdżał czym się dało: sanki, worki, ślizgi, była też bitwa na śnieżki.

           W ostatnim dniu ferii zorganizowano bal przebierańców. W konkursie na najładniejszy i najzabawniejszy strój. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy, stroje były wspaniałe.  Tańcom i zabawom nie było końca, wszyscy świetnie się bawili.

Spot promujący szczepienie przeciw COVID – 19

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W DOMU DZIECKA

Tegoroczny Święty Mikołaj przybył w niedzielę i wręczał przepiękne bogate prezenty – zabawki, kosmetyki, gry, piłki,książki. Dzieci nie wiedziały co najpierw oglądać, a niektóre miały problem zanieść prezent do swojego pokoju. Przez cały dzień panował świąteczny nastrój i zabawa. Młodsze dzieci od razu uruchomiły samochodziki i inne zabawki.

Dyrektor Domu Dziecka w Chmielowicach dziękuje w imieniu własnym i naszych wychowanków wszystkim ofiarodawcom za przygotowanie dla dzieci paczek z okazji Mikołaja.

Dzieci te małe i te duże były zachwycone otrzymanymi prezentami, ponieważ otrzymały nie tylko słodycze.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, a w szczególności Opolskim Kobietom Sukcesu, Firmie „Flaxpol” Sp. z o.o. , Sekcji Młodych NSZZ Solidarność w Opolu, Pani Ewie Browarskiej, Pani Marcie  Rzany za hojność i serce do dzielenia się z drugim człowiekiem.

OPOLSKI ODDZIAŁ NFZ PRZYPOMINA

WAKACJE 2020

Podczas tegorocznych wakacji wychowankowie wypoczywali w Gospodarstwie Agroturystycznym w Jarnołtówku, podziwiali piękno Gór Opawskich. Miejsce fantastyczne, mnóstwo zieleni, do dyspozycji dzieci było boisko do gry w piłkę nożną i siatkową, basen, tyrolka, jacuzzi a dla najmłodszych plac zabaw i piaskownica. Wieczorami najstarsi wychowankowie, pod okiem wychowawcy rozpalali ognisko. Apetyty dopisywały, a kolacje na świeżym powietrzu bardzo się podobały. Były wędrówki piesze po najbliższej okolicy, wejście wszystkimi szlakami na Biskupią Kopę. Zorganizowano również całodniową wycieczkę do Zaginionego Miasta Rosenau w Pokrzywnej. Dzieci korzystały z tamtejszych atrakcji tj. było spotkanie z wodnym Potworem z Rosenau, zwiedzanie „Starej Sztolni:, „Jaskini dzikich zwierząt” i „Parku Wodnego”. Wychowankowie mogli sprawdzić swoje siły w Parku Linowym. Wszystkie dzieci wróciły wypoczęte i szczęśliwe z poznania nowych atrakcji turystycznych.

DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny Dzień Dziecka odbył się w naszym zabytkowym parku, wychowankowie mieli zapewnione szereg różnych rozrywek. Wszystkie  gry i zabawy  ruchowe  odbyły się  na świeżym powietrzu: między innymi konkurs skoków na skakance, gra w klasy, gra w gumę, zabawy z piłką. Dużo radości sprawiły dzieciom zajęcia na trampolinie, skoki, salta (tylko starsi wychowankowie) pod nadzorem dorosłych. Dzieci tradycyjnie otrzymały prezenty wraz z życzeniami.

Uroczysty obiad dzieci jadły na tarasie, była grochówka gotowana w kociołku nad paleniskiem przygotowana przez Pana Radka,  frytki i naggetsy, oczywiście było mnóstwo słodyczy. Wieczorem był jeszcze grill i pieczenie kiełbasek.

Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Wszyscy świetnie się bawili.

Święta Wielkanocne wszystkie dzieci spędziły w placówce w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa. Tegoroczna Wielkanoc była nietypowa, ale czas dla wychowanków był tak zaplanowany, żeby wszyscy domownicy mogli pięknie Święta Wielkanocne przeżywać i zapomnieć choć na chwilę o tym, że nie mogli się zobaczyć z rodzicami i że nie powinni nigdzie wychodzić. Sposobem na zabicie nudy było dekorowanie domu. Dzieci miały mnóstwo pomysłów na dekoracje oraz ozdoby i rozbudzali w sobie kreatywność. Było wspólne malowanie pisanek i przygotowywanie smakowitych domowych potraw. Chociaż wyprawa do Kościoła ze święconką nie była możliwa to dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowali koszyczek z potrawami do śniadania wielkanocnego, nakryli pięknie do stołu, aby wspólnie zjeść śniadanie wielkanocne. Po śniadaniu wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami. Pogoda dopisała więc wychowankowie spędzali czas w naszym przydomowym zabytkowym parku.

WIELKIE ŚLIZGANIE

Tegoroczna 15 już edycja Wielkiego Ślizgania, którą zorganizował Związek Mniejszości Niemieckiej odbyła się w sobotę 7 marca 2020 roku na lodowisku Toropol. Tegoroczne motto imprezy brzmiało ”Pomagaj z nami, bądźmy bohaterami” Na taflę zaproszeni byli wychowankowie domów dziecka z województwa opolskiego. Oprócz jazdy na lodzie nie zabrakło konkursów, gier czy warsztatów. O oprawę muzyczną zadbał DJ Dragon. Dzieciom na opolskim lodowisku towarzyszyli wolontariusze. Jak zwykle wychowankowie wrócili do domu bardzo szczęśliwi, że mogli bawić się z innymi dziećmi.

Koronawirus – Ważne informacje

WYJAZD DO PUBU

Na zakończenie ferii zimowych Państwo Paulina i Karol Karpińscy zaprosili wychowanków Domu Dziecka w Chmielowicach wraz z opiekunami do Pubu „WINTYDŻ” znajdującego się w samym sercu Opola w starej kamienicy, gdzie dawniej mieścił się spichlerz. Drewniane belki i cegła w połączeniu z niskim stropem oraz bar zbudowany z surowych belek, które pochodzą ze stuletniego młyna nadają niepowtarzalny klimat. W lokalu panowała domowa atmosfera, gdzie można było odpocząć pijąc kawę, herbatę, świeży sok czy lemoniadę o różnych smakach. Nasi wychowankowie choć w różnym wieku wybrali shake’i, które były pięknie przyrządzone i ozdobione. Wyglądały dziecinnie i kolorowo , ale były przepyszne. Wszyscy wrócili do domu bardzo zadowoleni i bardzo dziękują właścicielom Pubu za kolejne już zaproszenie na słodki poczęstunek.

JUMP PLANET

Także 22 lutego dzięki prywatnym sponsorom nasze dzieci wraz z opiekunami skorzystały z Parku Trampolin Jump Planet w Opolu przy ul. Wrocławskiej. Wychowankowie spędzili tam aktywnie czas, ponieważ obiekt wyposażony jest w rekreacyjne i sportowe trampoliny oraz inne atrakcje sportowe. Dobra zabawa i efektywnie spędzony czas udzielały się wszystkim przez cały weekend. Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy pragną szczęścia innych ludzi – w tym przypadku dzieci, które mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji, których nie maja na co dzień.

WYJAZD NA KRĘGLE

Kilkoro wychowanków Domu Dziecka pojechało wraz z wychowawcą na Kręgielnię do „Szarej Willi” w Opolu, jednej z najnowocześniejszych kręgielni w Polsce. Dwu godzinny pobyt na dwóch torach rozpoczął się od turnieju, wszystkim uczestnikom dobrze szło, ale wygrała Justyna. Po turnieju był czas na ciepłe i zimne przekąski. Młodzież wybrała pizzę, chipsy i nachosy. Wszyscy dobrze się bawili.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Drugi tydzień ferii także przyniósł wiele wrażeń. Dzięki prywatnym sponsorom nasi wychowankowie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Po przyjeździe na miejsce rozpoczęto spacer po warszawskiej Starówce. Starówka zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Stare Miasto jak wiemy to tętniące życiem centrum turystyczne. Centralną częścią Placu Zamkowego, gdzie stoi Kolumna Zygmunta III Wazy jest Zamek Królewski dawna siedziba polskich władców, otoczony murami obronnymi wraz z barbakanem. Przy barbakanie wszyscy się zatrzymali ,gdzie podziwiali statue Małego Powstańca upamiętniająca dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Po czym uczestnicy wycieczki przeszli na Rynek Starego Miasta i dalej traktem królewskim w stronę Pałacu Prezydenckiego. Dzieci miały okazję zobaczyć zmianę warty przy Pałacu Prezydenckim. Na naszej drodze do Centrum Nauki Kopernik uczestnicy wycieczki przystanęli przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego, który powstał w celu uczczenia pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. Ostatnim punktem pobytu było Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez cztery godziny każdy uczestnik mógł obserwować ciekawostki ze świata nauki i wykonywać eksperymenty. Współpracować z robotem czy maszynami, korzystać z interaktywnych planszy. Podsumowując pobyt myślę, że Centrum w łatwy i przyjazny dla dzieci sposób obrazuje to czego dzieci uczą się w szkole, czyli nauka i zabawa w jednym. Polecamy to ciekawe miejsce a świetnie spędzony czas zapamiętamy bardzo, bardzo, bardzo długo.

PROŚBA O WYPEŁNIENIE ANKIETY

Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 5 minut. Uzyskane informacje z ankiet przedstawione zostaną wyłącznie w formie zbiorczego opracowania. Ankieta dotyczy spędzania wolnego czasu w powiecie i potrzeb związanych z renowacją Parku ARBORETUM w Prószkowie Link do ankiety: http://ankiety.deltapartner.org.pl/park-arboretum/

FERIE ZIMOWE

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych wszyscy nasi wychowankowie wyjechali na zimowisko. Wyjazdy były w tereny górskie do Bielska-Białej, gdzie jechała najmłodsza grupa dzieci, do Ochotnicy Górnej oraz młodzież do Białki Tatrzańskiej. Czas spędzony na zimowisku miał formę aktywną, zabawową, edukacyjną i profilaktyczną. W Ochotnicy Górnej dzieci miały naukę jazdy na nartach z instruktorem, a w Bielsku-Białej natomiast jeździli sankami po śniegu, jechali kolejką górską na szczyt. Chodzili do teatru i do kina. Było strzelanie z wiatrówki oraz bitwa paintballowa, gry planszowe, gry w tenisa stołowego, także piłkarzyki i bilard. Niektóre wieczory i popołudnia dzieci spędzały przy ognisku, gdzie było pieczenie kiełbasek. Innym razem dyskoteka i taniec Zumba, belgijka czy makarena również Karaoke. Wychowankowie korzystali również z lodowiska i basenu krytego. Wiele czasu spędzali na spacerach i zwiedzaniu. Grupa dzieci zwiedzała centrum Zakopanego, oczywiście był spacer po Krupówkach i zakup pamiątek. Choć pogoda nie zawsze była łaskawa, bo wiał mocny wiatr to czas spędzony na wyjeździe naładował wszystkich pozytywną energią.

Podziękowanie dla Pitstop Opole